Ogrodzenia z kamienia

Jak wybrać dobre ogrodzenie?

Jak wybrać dobre ogrodzenie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze do niedawna płot wytyczał granice posesji. Obecnie ogrodzenie spełnia funkcję dekoracyjną oraz chroni od kurzu i hałasu. Coraz częściej płot jest ochroną domowników przed wścibskim spojrzeniem sąsiadów.

Czym się kierować, wybierając ogrodzenie?

Rola ogrodzenia

Wybierając ogrodzenie, warto wziąć pod uwagę jego rolę. Czy ma chronić prywatność, zapewniając bezpieczeństwo, czy ma pełnić funkcję dekoracyjną? Jeśli ogrodzenie ma chronić prywatność, to najlepsze będzie szczelne ogrodzenie z pełnych paneli. Jeśli ogrodzenie ma pełnić funkcję dekoracyjną, to najlepszy będzie kuty ozdobny płot.

Materiał

Tradycyjne ogrodzenie wykonywane jest z metalowej siatki i podmurówki. W zależności od wielkości posesji należy wybrać materiał, który spełni oczekiwania właścicieli posesji. Warto wybrać droższy i lepszy materiał, dzięki temu ogrodzenie posłuży na długie lata bezawaryjnego użytkowania. 

Spójna całość

Panel ogrodzeniowy musi tworzyć jedną całość z bramą, furtką oraz innymi akcesoriami. Wszystkie elementy powinny być wykonane z tych samych lub pasujących do siebie materiałów.

Stylistyka

Ogrodzenie jest częścią małej architektury, dlatego powinno być z nią spójne. Klasyczne ogrodzenie z drewna lub metalowych paneli pasuje do każdego stylu ogrodu.

Konserwacja

Wybierając ogrodzenie, warto brać pod uwagę konserwację ogrodzenia, ponieważ podnosi ona całkowitym koszt ogrodzenia i wymaga czasu oraz uwagi.

Rodzaje materiałów na ogrodzenia

Kiedyś ogrodzenia wykonywane były najczęściej z drewna. Obecnie w sklepach jest bardzo duży wybór materiałów, z których każdy ma wady i zalety.

Drewno

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do budowy ogrodzeń. Materiał ten wymaga systematycznej konserwacji impregnatami, które zabezpieczą drewno przed negatywnym działaniem zmiennych czynników atmosferycznych. Płot z drewna w zacienionych miejscach ma tendencję do porastania mchem i glonami. Drewno nie jest oporne na promienie UV – pod ich wpływem traci kolor.

Podstawą w pielęgnacji drewnianego ogrodzenia jest jego systematyczna impregnacja lakierem, lakierobejcą lub emalią. Do malowania ogrodzenia z drewna należy wybierać preparaty przeznaczone do użytku zewnętrznego. 

Metal

Producenci siatek, kształtowników i paneli pokrywają je warstwą lakieru proszkowego lub cynku. Pomimo zabezpieczenia przez producenta metalowych elementów ogrodzenia bardzo często dochodzi do korozji. Niestety cynk po kilku latach utlenia się i pojawia się rdza.

Najbardziej efektowne i najdroższe są kute ogrodzenia, czyli kowalstwo artystyczne. Taki płot można zamówić według indywidualnych preferencji. Tańszym metalowym ogrodzeniem są płoty żeliwne, które pokryte są farbą lub innym metalem. Dzięki temu tak szybko nie korodują. Najpopularniejszym i najtańszym metalowym ogrodzeniem jest siatka. Nie jest to efektowne ogrodzenie, lecz proste w montażu. Siatkę montuje się na metalowych słupach zalanych betonem lub osadzonych w podmurówce.

Panele ze zgrzewanego metalowego drutu cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są sztywne i mają większą odporność od siatki na zmienne warunki atmosferyczne.

Ceramika

Ceramika jest mało popularnym materiałem stosowanym do wykonania ogrodzeń. Lite ceramiczne ogrodzenie świetnie zabezpiecza przed wścibskim spojrzeniem, lecz pasuje tylko do dużych posesji. Do budowy takiego ogrodzenia najlepiej nadają się cegły klinkierowe i licówki. Ogrodzenie należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem hydrofobowym.

Beton

Ogrodzenia z prefabrykowanych betonowych segmentów są bardzo trwałe i chronią prywatność domowników. Z takich segmentów można bardzo łatwo wybudować ogrodzenie. Niestety jest ono mało estetyczne.

>> Zobacz też: Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej

Kamień

Większość kamieni nie wymaga impregnacji. Ogrodzenia z tego materiału z czasem nabierają niepowtarzalnego charakteru. Jeśli ogrodzenie jest wykonane z piaskowca lub wapienia, to należy je zabezpieczyć impregnatem, ponieważ szybko ulega korozji pod wpływem wody. 

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*