ogrodowe

Jak przechowywać meble ogrodowe zimą?

Jak przechowywać meble ogrodowe zimą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Meble ogrodowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak warto je odpowiednio zabezpieczyć, aby przedłużyć żywotność ulubionego kompletu. Sposób przechowywania jest zależny od materiału, z którego są wykonane. Tworzywa różnią się od siebie poziomem wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, dlatego należy dostosować pielęgnację i przechowywanie do właściwości tworzywa.

Jak przechowywać meble ogrodowe?

Meble z technorattanu i metalu

Technorattan to syntetyczne tworzywo wyglądem nawiązujące do mebli wykonanych z rattanu. Meble z technorattanu odznaczają się wyjątkowo dużą odpornością na destrukcyjne działania czynników atmosferycznych, dlatego cieszą się sporą popularnością. Przygotowanie kompletu z technorattanu do zakończenia sezonu nie wymaga szczególnych czynności pielęgnacyjnych, wystarczy usunąć zanieczyszczenia z powierzchni mebli za pomocą ściereczki i wody z delikatnym środkiem myjącym.

Atutem mebli z technorattanu jest ich lekkość, dzięki czemu bez trudu można je przenosić z miejsca na miejsce. Oprócz tego meble nadają się do sztaplowania, czyli układania jedno na drugim – wymagają więc mniej przestrzeni do przechowywania. Komplet najlepiej składować w zamkniętym pomieszczeniu, na przykład w garażu lub w piwnicy, jeżeli jednak nie dysponujesz takim miejscem, można zostawić go na zewnątrz. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony warto przykryć meble specjalnymi pokrowcami, które wykonane są z nieprzemakalnej tkaniny przepuszczającej powietrze.

Podobnie postępuje się z meblami z metalu. Obecnie meble z metalu są malowane proszkowo, co wiąże się z dużą wytrzymałością, a metaliczna powierzchnia powinna być pozbawiona ognisk rdzy. Dla lepszego zabezpieczenia warto zdecydować się na pokrowiec. 

Meble z drewna 

Meble wykonane z drewna są bardziej narażone na zniszczenia niż te z tworzyw sztucznych. Wiąże się to z koniecznością włączenia kolejnych czynności konserwujących i zabezpieczających. Meble drewniane trzeba najpierw wyczyścić, następnie zostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, aby podczas mycia nie stosować agresywnych środków czyszczących i szorstkich szczotek, które mogą naruszyć powierzchnię mebli. Czyste meble należy pokryć specjalistycznymi preparatami do impregnacji drewna, które dodatkowo ochronią drewno przed wilgocią. W celu pogłębienia efektu warto sięgnąć po inne produkty do pielęgnacji drewna, takie jak oleje i lakiery. Drewniane meble najlepiej przechowywać w zadaszonym, suchym miejscu o umiarkowanej temperaturze. W przypadku braku możliwości takiego składowania należy postępować tak samo jak z meblami z technorattanu i przykryć je pokrowcami na meble. 

Meble z rattanu i wikliny 

Posiadacze mebli z naturalnych surowców najbardziej muszą się mierzyć z nadchodzącą zimą. Meble z tych materiałów są lekkie, wygodne i dekoracyjne, lecz przede wszystkim mało wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Pozostawienie mebli z rattanu i wikliny na zewnątrz, nawet pod przykryciem, wiąże się z dużym ryzykiem zniszczenia. Trzeba więc przenieść meble do wnętrza. Niezbędnym elementem dbania o meble z naturalnych surowców jest ich konserwacja. Na półkach sklepowych znajdziesz produkty stworzone specjalnie do impregnowania rattanu, wikliny i bambusa. Meble, nawet znajdujące się we wnętrzu, warto przykryć pokrowcem z dobrą przepuszczalnością powietrza, aby zabezpieczyć komplet przed pleśnią i kurzem.

Zdj. główne: Tile Merchant Ireland/unsplash.com

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*