Jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się na granicy działki? Wiele zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Dla jednych priorytetem będzie trwałość, dla innych osłona od wścibskich oczu sąsiadów, a jeszcze inni z kolei docenią oryginalny wygląd wiejskiego płotu z drewna. Którą opcję wybrać? Oto garść informacji na temat każdego z wymienionych ogrodzeń.
Ogrodzenie pełne nie tylko stanowi barierę fizyczną na granicy działki, ale jest też przeszkodą w wizualnej penetracji przestrzeni wokół naszego domu. Nie tylko więc chroni przed wejściem intruza na posesję, ale także nie pozwala na śledzenie tego, co się dzieje za murem z cegły, betonowych płyt czy blaszanych paneli. Warto też dodać, że dzięki nieprzeziernemu ogrodzeniu możemy oszczędzić samemu sobie przykrego widoku lub obrazu ruchliwej i pełnej zgiełku ulicy. Dodatkowo znacząco ograniczony zostanie też napływ kurzu na posesję. Lita przegroda w mniejszym stopniu pomoże nam też schronić się przed hałasem.
Wypada zacząć od tego, że często jest znacznie droższe. Często przy tym sprawia więcej trudności przy montażu, bo np. ma dużo większy ciężar. Dodatkowo będzie też tworzyło cień na dość dużej połaci posesji. Nie jest to optymalne np. dla nasadzeń na działce. Istotne jest też to, żeby styl ogrodzenia pasował do elewacji domu. Niekiedy zastosowanie nieprzeziernych paneli sprawia, że dom wygląda zbyt delikatnie w zestawieniu z ciężkim ogrodzeniem.
Alternatywą jest ogrodzenie ażurowe. Jego charakterystyczną cechą jest to, że panele ogrodzeniowe są przezroczyste. Dzięki temu na działkę przenika więcej promieni słonecznych, a sama konstrukcja jest zaś dobrze wkomponowana w otoczenie. Wygląda na lżejszą i bardziej delikatną na tle domu.
Jeśli mamy wokół domu zaaranżowany ogród, którym zdecydowanie możemy się pochwalić, to właśnie dla nas dobrym wyjściem będzie montaż ogrodzenia ażurowego. Pozwoli ono na to, żeby w przystępny sposób ogrodzić teren i go zabezpieczyć, ale jednocześnie ukazać atrakcyjną przestrzeń wokół domu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ogrodzenia ażurowe są wreszcie popularne dlatego, że występuje w ich ofercie duża różnorodność form, wzorów i mogą być wykonywane z różnych materiałów. Można więc postawić na niedrogie panele z drutu, ale także na ogrodzenie odlewane z metalu, które będzie bardzo ozdobne lub wręcz artystyczne. Niektóre ażurowe ogrodzenia, choćby popularny w miastach płot lamelowy, mogą być dość łatwe w montażu. Wśród nowoczesnych ogrodzeń ażurowych możemy też natknąć się na takie, które działają na zasadzie żaluzji. W razie potrzeby można więc zmienić charakter bariery na całkowicie nieprzenikliwy.
Dla wielu osób wymarzonym ogrodzeniem pozostaje jednak płot drewniany. Może nadać posesji rustykalnego charakteru, ale zdarzają się też ogrodzenia, które stanowią połączenie drewna i innych materiałów. Nadają się wówczas bardzo dobrze na barierę ustawianą wokół domów o bardzo nowocześnie zaprojektowanych bryłach i elewacjach. Wiele zależy od tego, jak wykończone zostały deski przeznaczone do budowy płotu. Te z pozostawionymi oflisami będą się najbardziej nadawały do budowy ogrodzenia w stylu wiejskim. Należy je wtedy przybijać poziomo.
>> Zobacz też: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – jakie ogrodzenie wokół domu wybrać?
Taka bariera wokół domu sprawdzi się, ale trzeba o nią bardziej dbać. Drewno zakupione na płot musi być dobrej jakości i nie może posiadać w sobie np. szkodników wpływających destrukcyjnie na drewno. Konieczne jest też impregnowanie płotu drewnianego, by był atrakcyjny wizualnie, ale też odporny na czynniki atmosferyczne.
Który rodzaj ogrodzenia powinniśmy wybrać? Każde z nich w pewnej mierze może zadowalać inwestora. Warto więc jeszcze mocniej zastanowić się nad tym, na czym najbardziej nam zależy przy ogrodzeniu działki.