Jak przechowywać meble ogrodowe zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przechowywać meble ogrodowe zimą?

Meble ogrodowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak warto je odpowiednio zabezpieczyć, aby przedłużyć żywotność ulubionego kompletu. Sposób przechowywania jest zależny od materiału, z którego są wykonane. Tworzywa różnią się od siebie poziomem wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, dlatego należy dostosować pielęgnację i przechowywanie do właściwości tworzywa. Jak przechowywać meble ogrodowe? Meble z technorattanu i

Meble ogrodowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak warto je odpowiednio zabezpieczyć, aby przedłużyć żywotność ulubionego kompletu. Sposób przechowywania jest zależny od materiału, z którego są wykonane. Tworzywa różnią się od siebie poziomem wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, dlatego należy dostosować pielęgnację i przechowywanie do właściwości tworzywa.

Jak przechowywać meble ogrodowe?

Meble z technorattanu i metalu

Technorattan to syntetyczne tworzywo wyglądem nawiązujące do mebli wykonanych z rattanu. Meble z technorattanu odznaczają się wyjątkowo dużą odpornością na destrukcyjne działania czynników atmosferycznych, dlatego cieszą się sporą popularnością. Przygotowanie kompletu z technorattanu do zakończenia sezonu nie wymaga szczególnych czynności pielęgnacyjnych, wystarczy usunąć zanieczyszczenia z powierzchni mebli za pomocą ściereczki i wody z delikatnym środkiem myjącym.

Atutem mebli z technorattanu jest ich lekkość, dzięki czemu bez trudu można je przenosić z miejsca na miejsce. Oprócz tego meble nadają się do sztaplowania, czyli układania jedno na drugim – wymagają więc mniej przestrzeni do przechowywania. Komplet najlepiej składować w zamkniętym pomieszczeniu, na przykład w garażu lub w piwnicy, jeżeli jednak nie dysponujesz takim miejscem, można zostawić go na zewnątrz. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony warto przykryć meble specjalnymi pokrowcami, które wykonane są z nieprzemakalnej tkaniny przepuszczającej powietrze.

Podobnie postępuje się z meblami z metalu. Obecnie meble z metalu są malowane proszkowo, co wiąże się z dużą wytrzymałością, a metaliczna powierzchnia powinna być pozbawiona ognisk rdzy. Dla lepszego zabezpieczenia warto zdecydować się na pokrowiec. 

Meble z drewna 

Meble wykonane z drewna są bardziej narażone na zniszczenia niż te z tworzyw sztucznych. Wiąże się to z koniecznością włączenia kolejnych czynności konserwujących i zabezpieczających. Meble drewniane trzeba najpierw wyczyścić, następnie zostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, aby podczas mycia nie stosować agresywnych środków czyszczących i szorstkich szczotek, które mogą naruszyć powierzchnię mebli. Czyste meble należy pokryć specjalistycznymi preparatami do impregnacji drewna, które dodatkowo ochronią drewno przed wilgocią. W celu pogłębienia efektu warto sięgnąć po inne produkty do pielęgnacji drewna, takie jak oleje i lakiery. Drewniane meble najlepiej przechowywać w zadaszonym, suchym miejscu o umiarkowanej temperaturze. W przypadku braku możliwości takiego składowania należy postępować tak samo jak z meblami z technorattanu i przykryć je pokrowcami na meble. 

Meble z rattanu i wikliny 

Posiadacze mebli z naturalnych surowców najbardziej muszą się mierzyć z nadchodzącą zimą. Meble z tych materiałów są lekkie, wygodne i dekoracyjne, lecz przede wszystkim mało wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Pozostawienie mebli z rattanu i wikliny na zewnątrz, nawet pod przykryciem, wiąże się z dużym ryzykiem zniszczenia. Trzeba więc przenieść meble do wnętrza. Niezbędnym elementem dbania o meble z naturalnych surowców jest ich konserwacja. Na półkach sklepowych znajdziesz produkty stworzone specjalnie do impregnowania rattanu, wikliny i bambusa. Meble, nawet znajdujące się we wnętrzu, warto przykryć pokrowcem z dobrą przepuszczalnością powietrza, aby zabezpieczyć komplet przed pleśnią i kurzem.

Zdj. główne: Tile Merchant Ireland/unsplash.com

sedateier
ADMINISTRATOR
PROFIL

Inne posty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *