Kwiaty ogrodowe

Jak podlewać kwiaty na wakacjach?

Jak podlewać kwiaty na wakacjach?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W lecie każdy z nas pragnie mieć piękny i kolorowy ogród lub balkon. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często podlewać rośliny, aby móc się nimi cieszyć przez cały okres wakacji, a nawet dłużej.

Wakacje to szczyt sezonu. W tym czasie większość kwiatów i innych roślin rośnie i kwitnie, dlatego potrzebują więcej nawozów odżywczych. Latem zadbaj o to, aby kwiaty miały odpowiednią dawkę wilgoci, dzięki temu zachowają świeżość, a pędy będą dalej obficie rosły. 

Odpowiednia pielęgnacja roślin balkonowych latem

Jeśli decydujesz się na posadzenie roślin na balkonie, zwróć uwagę, jakie panują na nim warunki. W zależności od ilości padającego światła należy wybrać odpowiednie rośliny. Kwiaty takie jak pelargonie, petunie, uczepy czy sanwitalie mogą rosnąć na słonecznym stanowisku. Natomiast begonie bulwiaste, bluszcze, fuksje czy niecierpki lubią zacienione miejsca. 

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich donic, wiklinowe kosze i drewniane skrzynie wyłożone folią to znakomity wybór. Są duże i pomieszczą więcej ziemi, dzięki czemu zatrzymują na dłużej wilgoć. Przez pierwsze 2 – 3 tygodnie od posadzenia rośliny się ukorzeniają i wymagają jedynie systematycznego podlewania. Z reguły latem robi się to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, ponieważ woda nie paruje wtedy zbyt szybko. Później warto urozmaicić podlewanie kwiatów o nawóz, ponieważ mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża, w którym składniki mineralne szybko się wyczerpują.

Jaką wodą podlewać kwiaty balkonowe?

Najlepsza do podlewania roślin jest deszczówka, przegotowana i wystudzona woda oraz odstana woda z kranu. Podlewając rośliny wodą z kranu, należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest zbyt twarda. Jednak warto wiedzieć, że takiej wody potrzebują kwiaty lubiące kwaśny odczyn gleby. Nie należy zapominać o podlewaniu kwiatów nawet wtedy, gdy pada deszcz. Rośliny rozkrzewione w czasie deszczu zazwyczaj mają tylko zmoczone liście, ponieważ woda odbija się od nich i nie wpada do doniczki. 

Warto wiedzieć, że niektóre rośliny potrzebują znacznie więcej wody, a są nimi wakacyjne kwiaty surfinie i pelargonie. Podlewając kwiaty, trzeba robić to powoli, tak aby woda mogła dobrze wsiąknąć do ziemi i wycieknąć przez otwory w doniczkach. W sytuacji, gdy utrzyma się na podstawkach dłużej niż pół godziny, to znak, że ziemia jest odpowiednio nawilżona, a pozostałą wodę trzeba wylać. Nie wolno podlewać roślin na zapas, ani ich zalewać zbyt mocno, w takiej sytuacji kwiaty zaczną gnić i jest to proces nieodwracalny. 

Co zrobić z kwiatami w momencie, gdy wyjeżdżamy na urlop?

W sytuacji, gdy nie masz wokół siebie życzliwego sąsiada, któremu możesz powierzyć podlewanie kwiatów, istnieje inny sposób, aby ten problem rozwiązać. Wymieszaj ziemię, w której rosną kwiaty z hydrożelem. Jego granulki mają za zadanie wchłonąć dużą ilość wody, a następnie pęcznieją i w zależności od potrzeb oddają ją stopniowo korzeniom roślin. Dzięki temu rozwiązaniu podłoże przez dłuższy czas utrzymuje wilgoć. Bardzo podobnie działa zeolit, który również gromadzi nadmiar wody i oddaje je roślinom, gdy wyczuwa suchą ziemię. Warto jednak zwrócić uwagę na zbliżającą się pogodę, ponieważ jeśli nadejdą chłodniejsze dni, a używamy hydrożelu, trzeba ograniczyć podlewanie. Może się wtedy zdarzyć, że ziemia będzie zbyt wilgotna, co prowadzi do gnicia. 

Jak często używać nawozu do kwiatów?

Kwiaty zwłaszcza balkonowe bardzo szybko rosną i obficie kwitną, w związku z tym ich wymagania pokarmowe są znacznie wyższe. Istnieje bardzo duży wybór nawozów dla roślin balkonowych, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. Dla większości kwiatów odpowiednim wyborem będą płynne nawozy wieloskładnikowe. Są łatwe w aplikowaniu i zawierają optymalną ilość makro i mikroelementów. 

W okresie wakacji dobrym rozwiązaniem będzie wybór nawozów, które można podawać roślinom raz lub dwa razy w sezonie. Nawozy są bardzo łatwe w użyciu, ponieważ w czasie podlewania możesz dodać do wody określoną ilość tego preparatu zgodnie z zaleceniem producenta. Należy pamiętać, aby podlewać i nawozić kwiaty zgodnie z indywidualnymi potrzebami danego gatunku.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*